• 17 lipca 2024

Wskazówki dietetyczne dla szybkiego gojenia po operacji wszczepienia implantów dentystycznych

Ostatnia aktualizacja: 8 lipca 2018 r.

Ten artykuł zawiera kilka realnych sugestii w odniesieniu do wyborów żywieniowych po przejściu delikatnego zabiegu periodontologicznego w celu przyspieszenia regeneracji implantów dentystycznych. Wskazówki dotyczące planowania posiłków po zabiegu przekazane pacjentom gwarantują, że nie naruszą oni wewnątrzustnej rany chirurgicznej.

Wybór diety po delikatnym zabiegu periodontologicznym

Ogólną zasadą, której należy przestrzegać przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu, jest zachowanie strategicznego dystansu do wszelkich pokarmów, których przełknięcie wymaga "więcej niż 3 przeżuć". Aby przyspieszyć gojenie się implantów stomatologicznych, należy stosować dietę opartą na miękkich pokarmach.

Należy spożywać jak największą liczbę porcji każdego z 4 rodzajów pokarmów: warzyw i owoców, zbóż, mleka i jego przetworów oraz mięsa i jego przetworów. Ponadto, liczba porcji zmienia się nieznacznie w zależności od płci i wieku.

Korzystniejsze wzorce żywieniowe, w tym wyższe spożycie witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3 z ryb oraz niższe przyjmowanie tłuszczów nasączonych, są związane z lepszym ogólnym samopoczuciem przyzębia. Pij około 8 filiżanek płynu na każdy dzień lub dowiedz się tutaj, ile wody naprawdę potrzebujesz.

Zacznij pić pożywne płyny, takie jak świeżo wyciskane soki, mleko (lub jego zamienniki), buliony/zupy lub herbaty, kiedy tylko możesz. Pij również wodę. Powstrzymaj się od używania słomki i pij zwykle ze szklanki lub miski. Trzymaj się z dala od gorących płynów, ponieważ zwiększają one przepływ krwi, a Twoje skaleczenie może ponownie zacząć krwawić. Przed spożyciem należy schłodzić bulion lub herbatę.

Pierwsze 24 godziny po operacji wszczepienia implantów stomatologicznych

Przygryź delikatnie, ale solidnie gaziki, które zostały nałożone na strefy operacyjne, upewniając się, że pozostaną na swoim miejscu. Staraj się nie zmieniać ich przez pierwszą godzinę, chyba że krwawienie nie jest kontrolowane. Jeżeli krwawienie nie ustępuje, należy założyć nowy opatrunek, aby obciążyć miejsce operacji. Najlepiej jest namoczyć gazę wodą i swobodnie puszyć dla wygodniejszego ułożenia.

Należy spożywać wszelkie pożywne pokarmy, które można wygodnie przeżuwać i unikać bardzo gorących potraw. W niektórych przypadkach rozsądnie jest, choć nie jest to całkowicie wymagane, ograniczyć się do przyjmowania płynów lub pokarmów w postaci puree w pierwszych dniach.

Powstrzymaj się od żucia pokarmów do czasu, aż powróci czucie w języku. Najlepiej trzymać się z dala od pokarmów takich jak ryż, orzechy, nasiona słonecznika, popcorn i tym podobne, które mogą zostać zatrzymane na terenach objętych zabiegiem chirurgicznym. Istotne jest, aby nie opuszczać posiłków. W przypadku częstego przyjmowania pokarmów, nabierasz sił i szybciej się goisz. Jeśli jesteś cukrzykiem, zachowaj swoje normalne nawyki żywieniowe lub postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kilka tygodni po operacji wszczepienia implantów stomatologicznych

Oto kilka smacznych potraw przejściowych, które mogą przyspieszyć gojenie po operacji wszczepienia implantów stomatologicznych w ciągu najbliższych kilku tygodni:

    Makaron z kurczakiem Pesto: Bazylia zawarta w pesto zawiera olejki lotne, które mogą chronić jamę ustną przed drobnoustrojami. Omlet brokułowy: Brokuły zawierają wystarczająco dużo wapnia, aby przyspieszyć procedurę gojenia, a jajka dają wystarczająco dużo białka, aby był to całkowicie znaczący posiłek. Chicken Salad: Kurczak, który jest rozdrobniony na małe kawałki mogą być spożywane z talerzem mieszanych warzyw. Kurczak dostarcza białka, podczas gdy talerz mieszanki zieleni z delikatnymi warzywami dostarcza wapnia i innych ważnych składników odżywczych.

Porady dotyczące diety leczniczej po operacji wszczepienia implantów dentystycznych

1. Owoce i warzywa

Dojrzałe brzoskwinie, gruszki i jagody to kilka bardzo zalecanych pokarmów do spożycia po operacji stomatologicznej. Jedz więcej ciemnozielonych i pomarańczowych warzyw ze względu na ich antyoksydanty i właściwości lecznicze.

Proponowane pokarmy to mus jabłkowy, duszone lub konserwowane owoce lub smoothies. Zjedz kilka domowych zup, które są bogate w składniki odżywcze. Nie powinny być one podawane na gorąco. Słodkie ziemniaki, puree z warzyw takich jak marchew, rzepa i inne warzywa korzeniowe stanowią sycący i pożywny posiłek, jeśli chcesz stosować dietę bezmięsną po operacji stomatologicznej.

2. Produkty zbożowe

Codziennie połowę porcji produktów zbożowych powinna stanowić pełnoziarnista pszenica. Wybieraj produkty zbożowe o niskiej zawartości tłuszczu, cukru i/lub soli. Można to osiągnąć dzięki owsiance, owsiance lub śmietance z pszenicy, albo innym ziarnom bez orzechów lub owoców. Jeśli chcesz, możesz dodać do płatków jagody, cynamon lub wanilię.

3. Źródła wapnia

Organiczny jogurt lub kefir to doskonałe źródła wapnia, które możesz włączyć do swojej leczniczej diety.

Jeśli lubisz pić mleko, upewnij się, że pochodzi ono od krów karmionych trawą. Produkty mleczne są dobrym źródłem wapnia, ale nie powinny być spożywane przez dłuższy czas ani w nadmiarze, ponieważ zaburzają równowagę wapniowo-magnezową.

Marchew, brokuły, seler i wiele zielonych warzyw są również doskonałymi źródłami wapnia, które można najlepiej uzyskać z soków.

4. Białka roślinne/mięsne

Wybierz opcje takie jak fasola, soczewica, quinoa, awokado - wszystkie pokarmy roślinne, które są bogate w białko i lecznicze tłuszcze. Jajka to kolejny doskonały wybór, aby zwiększyć spożycie białka.

Spożywaj pokrojone w kostkę lub rozdrobnione mięso i/lub ryby z zerową zawartością tłuszczu lub soli. Zalecenia obejmują tuńczyka, łososia lub inną rybę w płatkach podawaną bez chrupiącego pokrycia z ryżem na parze i warzywami dla kompletnej uczty. Masło orzechowe jest kolejnym doskonałym źródłem białka.

Inne uwagi

Stosowanie diety bezresztkowej po zabiegu stomatologicznym jest najlepszym sposobem na uniknięcie bólu i krwawienia oraz ułatwienie powrotu do zdrowia. Zachowaj strategiczną odległość od alkoholu i tytoniu podczas dwutygodniowego okresu gojenia, ponieważ oba te napoje opóźniają proces gojenia.

Autor: Acton Miller współpracuje z Solutions Dental Implant Centre. Jest świadkiem jak implanty stomatologiczne mogą pomóc w poprawie uśmiechu i zwiększeniu pewności siebie. Jeśli jesteś zainteresowany procedurami i chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: www.solutionsdentalimplants.com.

Niektóre z linków, które zamieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i moje dobre doświadczenia z nimi związane, a nie ze względu na prowizję, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować