• 13 kwietnia 2024

6 super napojów zwiększających wydajność mózgu i zapobiegających demencji

Ostatnia aktualizacja 31 MAJA 2018 r.

Zdrowy mózg odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszego ogólnego zdrowia fizycznego. Mózg jest odpowiedzialny za przechowywanie informacji i kontrolowanie wszystkich funkcji organizmu. Czasami większość z nas może zaniedbywać nasze zdrowie psychiczne nad fizycznym dobrym samopoczuciem.

Kiedy jesteśmy młodzi, nie uważamy, że luki w pamięci są niebezpieczne. Zapominanie kluczy czy niemożność przypomnienia sobie, czego potrzebujesz z lodówki, to zwykłe incydenty, które mogą przydarzyć się każdemu z nas, nawet gdy mamy zaledwie 20 lat. Jak się starzejemy, te same epizody, że kiedyś wziął za pewnik dostać nas martwić. Cóż, powinny, ponieważ co 4 sekundy na świecie odnotowuje się jeden nowy przypadek demencji!

Demencja - utrata pamięci nie jest w porządku

Demencja jest szkodliwą chorobą, ponieważ wpływa na zdrowie psychiczne, a ludzie zaczynają zapominać rzeczy. To zapomnienie może spowodować więcej szkód niż możemy sobie wyobrazić, a więc w końcu wymaga pomocy medycznej. Nie tylko to, ale to staje się frustrujące dla osoby, gdy nie może sobie przypomnieć coś podczas rozmowy, lub mają problemy z pamięcią rzeczy tak zwyczajne, jak codzienne obowiązki.

Istotnym problemem jest założenie, że funkcje mózgu pogarszają się z wiekiem. Twój mózg może tracić swoją ostrość, a zdolności mogą się zmniejszać, ale nadmierna utrata pamięci nie jest w porządku. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli czujesz, że aktywność twojego mózgu pogarsza się i stałeś się wyjątkowo zapominalski.

Przyczyny utraty pamięci wraz z wiekiem

Hipokamp jest częścią mózgu, która tworzy i odzyskuje wspomnienia, a z wiekiem ulega stopniowemu uszkodzeniu. Hormony odpowiedzialne za wzrost neuronów również słabną, a krążenie krwi do mózgu może się również zmniejszyć. Są to główne przyczyny zapominania i słabnącej mocy mózgu.

Czy możemy w naturalny sposób poprawić naszą moc mózgu?

Cóż, tak, moc mózgu może być zwiększona poprzez wprowadzenie kilku zmian w stylu życia. Istnieją różne metody, aby zwiększyć swoją pamięć, takie jak ćwiczenia lub zmiana nawyków żywieniowych. Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w poprawie przepływu krwi do mózgu. Obniżają również insulinooporność i stan zapalny; badania pokazują, że specyficzne treningi mogą nawet zwiększyć rozmiar hipokampa.

Porozmawiajmy teraz o roli żywności w poprawie pamięci i koncentracji. Oczywiście, spożywanie diety składającej się z niezbędnych składników odżywczych jest kluczowe dla naszego mózgu.

Omega 3 jest jednym z takich składników odżywczych, który jest znany z poprawy funkcji poznawczych. Inne pokarmy, które pomagają poprawić koncentrację to jajka i pokarmy roślinne o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Te pokarmy pomagają stymulować uwalnianie substancji chemicznych poprawiających samopoczucie.

Jak więc włączyć takie pokarmy do naszej diety, aby czerpać z nich maksimum dobroci? Prostą i skuteczną metodą jest przygotowywanie pożywnych napojów i soków. Są one korzystne nie tylko podczas oczyszczania organizmu z soków w celu utraty wagi. Można je szybko przygotować i są przydatne do wzmocnienia i poprawy funkcji poznawczych.

6 Super Brain-Booster Drinks

1. Sok z buraków

Burak zawiera składniki odżywcze, w tym folian, magnez, żelazo i witaminę C. Jest korzystny dla zdrowia ze względu na wysoką zawartość tlenku azotu. Gazy azotanowe przekształcają się w azotyny, które pomagają poprawić przepływ krwi do mózgu.

Aby potwierdzić tę właściwość buraków przeprowadzono eksperyment. Kilka osób zostało nakłonionych do wypicia soku z buraków, a ich mózgi zostały zeskanowane przed i po spożyciu napoju. Skany wykazały, że po wypiciu soku poprawiło się krążenie krwi do istoty białej w płatach czołowych.

2. Sok z marchwi

Superfood zawiera różne składniki odżywcze, które wspierają zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze. Marchew jest bogata w potas, który sprzyja normalnemu funkcjonowaniu mózgu, zapobiegając w ten sposób udarowi. Jest to również doskonałe źródło beta-karotenu, substancji znanej z pobudzania mocy mózgu.

Badania wskazują, że stres oksydacyjny ma związek ze spadkiem funkcji poznawczych i pogarszaniem się stanu mózgu. Wykazano, że beta-karoten zmniejsza stres oksydacyjny, poprawiając tym samym funkcjonowanie mózgu.

3. Kakao

Podobnie jak herbata, kakao również zawiera flawonole, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszając tym samym ryzyko udaru. Chronią one komórki przed uszkodzeniem i poprawiają krążenie do mózgu.

Flawonole w kakao są znane z tego, że zwiększają uwagę i wzmacniają pamięć. Badania wykazały, że osoby, które codziennie spożywały kakao, odczuły wyraźną poprawę zdolności myślenia. Nie wiesz, którą czekoladę wybrać? Cóż, ciemna czekolada ma wyższą zawartość flawonoli, więc to jest to, co trzeba kupić, aby zrobić pyszne filiżanki gorącej czekolady.

4. Zielona herbata

Zielona herbata okazała się być owocna dla zdolności poznawczych mózgu. Badania przeprowadzone w Chinach wśród starszych dorosłych wykazały, że ci, którzy mieli co najmniej jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie mieli mniejsze szanse na zaburzenia funkcji poznawczych. Zielona herbata zawiera zarówno przeciwutleniacze i flawonoidy, jak i chroni przed ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera.

Katechiny znajdujące się w zielonej herbacie okazały się zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych i zwiększać aktywność mózgu. Herbata zawiera również galusan epigallokatechiny-3 (EGCG), związek, który chroni neurony przed uszkodzeniami spowodowanymi wiekiem. Regularne spożywanie zielonej herbaty może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji.

5. Jagodowe smoothie

Co jest lepszego niż szklanka pysznego smoothie na śniadanie, które korzystnie wpływa na Twoją aktywność umysłową? Jagody zawierają flawonoidy i chemiczne antocyjany, które naprawiają szkody wyrządzone przez mediatory zapalne.

Mogą one również zapobiegać utracie pamięci spowodowanej starzeniem się. Jagody poprawiają funkcjonowanie i tworzenie neuronów. Są one również fantastyczne dla ochrony przed demencją, ponieważ zmniejszają stres oksydacyjny i chronią żyły i tętnice przed zatkaniem.

6. Sok z granatu

Granat jest powerhouse pakowane z przeciwutleniaczy, fitochemikaliów i innych związków, które są korzystne dla zdrowia psychicznego. Przeciwutleniacze są przydatne, ponieważ chronią komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Badania dowiodły, że sok z granatów może również chronić Cię przed chorobą Alzheimera. W pewnym eksperymencie myszom, które wykazywały objawy podobne do choroby Alzheimera, podawano sok z granatów. Następnie otrzymały one zadanie polegające na poruszaniu się w labiryncie; wyniki pokazały, że były one w stanie szybko odnaleźć drogę do labiryntu.

Autor: Kelly Newman jest trenerką fitness i blogerką. Uwielbia pisać o wszystkim co związane z fitnessem i dietą i chce pomóc ludziom w przyjęciu zdrowszego stylu życia. Współpracuje z zespołem stojącym za Health Listed i prowadzi szeroko zakrojone badania, aby dostarczyć ludziom praktycznych informacji na temat zdrowia i odżywiania.

Niektóre z linków, które umieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i moje dobre doświadczenia z ich stosowaniem, a nie z powodu prowizji, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować