• 25 maja 2024

Ból dolnej części pleców - przyczyny i naturalne środki, które działają

Ostatnia aktualizacja 25 lipca 2018 r.

Ból dolnej części pleców jest wiodącą przyczyną niepełnosprawności na całym świecie od ponad 20 lat z rzędu, dotykając około 9,4% globalnej populacji. Aby uzyskać bardziej namacalne liczby, wyobraź sobie następującą sytuację: w 2007 r. ogólnokrajowe badanie oceniało, czy jego respondenci doświadczyli bólu dolnej części pleców w ciągu 3 miesięcy przed badaniem. Okazało się, że doświadczyło go ponad 34 miliony Amerykanów.

Co gorsza, tendencja ta raczej nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie.

Ale co jest przyczyną tej bolesnej epidemii?

Powszechne przyczyny bólu dolnej części pleców (LBP)

Ludzkie plecy składają się z wielu struktur anatomicznych, a problemy z którąkolwiek z nich mogą być przyczyną bólu pleców. Oczywiście jest to niezwykle ważne dla wyboru optymalnego sposobu leczenia, dlatego przyjrzyjmy się najczęstszym schorzeniom.

Mięśnie i ścięgna: Skręcenia i nadwyrężenia, zwykle związane z ćwiczeniami fizycznymi i aktywnymi grami.

Kręgosłup ogólnie:

  Nieprawidłowości szkieletowe (wrodzone lub nabyte), takie jak skolioza, lordoza, kifoza i stany mieszane. Odchylenie od fizjologicznego kształtu kręgosłupa powoduje nieprawidłowe rozłożenie ciężaru na jego odcinki i elementy, co powoduje różnego rodzaju uciski. Zwężenie (stenoza) kanału kręgowego, co prowadzi do ucisku rdzenia kręgowego i nerwów, powodując ból, parestezje i drętwienie.

Konkretne kręgi:

  Spondylolisteza: stan patologiczny spowodowany ześlizgnięciem się kręgu z jego fizjologicznego miejsca. Przemieszczenie to powoduje ucisk na sąsiadujące nerwy rdzeniowe, co skutkuje bólem, drętwieniem i dyskomfortem.

Krążki międzykręgowe:

  Związane z wiekiem zwyrodnienie krążków międzykręgowych. Przepukliny i pęknięcia, zwykle w wyniku ekstremalnego obciążenia fizycznego.

Nerwy rdzeniowe:

  Radikulopatia: ból związany z urazem, uciskiem lub zapaleniem nerwu rdzeniowego. Specyficzną formą radikulopatii jest rwa kulszowa, czyli radikulopatia nerwu kulszowego. Jest to duża struktura, która biegnie przez całą drogę przez pośladki w dół do nogi po każdej stronie.

Inne przyczyny:

  Urazy i kontuzje. Guzy któregokolwiek z wyżej wymienionych elementów. Miejscowe infekcje skóry, tkanki tłuszczowej, mięśni itp. Choroba kamicy nerkowej, podczas której ból może promieniować do dolnej części pleców.

Jedna z najczęstszych przyczyn:

  Zapalenie cisterna chyli spowodowane przez zator, ucisk lub uszkodzenie przerzutowe. Zasadniczo cisterna chyli to worek chłonny znajdujący się za aortą (w pobliżu dwóch pierwszych kręgów lędźwiowych), który zbiera chylę z jelit. Zaburzenia tej struktury skutkują wieloma dolegliwościami zdrowotnymi, od problemów trawiennych po bóle pleców.

Brzmi jasno i słusznie, prawda? Ale w tym tkwi problem: Badania potwierdzają, że patologiczna przyczyna około 85% wszystkich przypadków bólu w dolnej części pleców pozostaje tajemnicą nawet po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych badań. Auć! Takie przypadki określa się mianem "niespecyficznego bólu dolnego odcinka kręgosłupa" i traktuje ogólnikowo.

W ten sposób dochodzimy do wielkiego i przerażającego problemu: terapii konwencjonalnej.

Konwencjonalne leczenie bólu dolnego odcinka kręgosłupa

Dlaczego często przynosi więcej szkody niż pożytku

Mimo, że tak szanowane instancje jak American College of Physicians zalecają, aby ból dolnego odcinka kręgosłupa był początkowo leczony metodami nielekowymi, to jednak w większości przypadków te sposoby terapii są nadal niedostatecznie wykorzystywane.

Kolejną linią leczenia są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, znane również jako leki przeciwbólowe dostępne bez recepty), które są o krok od ciężkich leków przeciwbólowych na receptę - opioidów. Te ostatnie wiążą się z długą listą niszczących życie skutków ubocznych, w tym z ryzykiem nadużywania i uzależnienia.

Zastrzyki sterydowe są podawane wielu pacjentom, którzy skarżą się na ból w dolnej części pleców, niezależnie od rodzaju i przyczyny bólu. Jest to popularne podejście w konwencjonalnym leczeniu, znane z tego, że zapewnia ulgę natychmiast, ale z długotrwałymi uszkodzeniami wewnętrznymi, zwłaszcza wątroby.

Na szczęście istnieją alternatywne, nielekowe terapie poparte współczesnymi danymi naukowymi, które działają i to bez skutków ubocznych.

Okazuje się, że są one niezwykle skuteczne w przypadku bólu dolnej części pleców, bez konieczności przepisywania jakichkolwiek leków! Oznacza to zero uzależnienia, zero skutków ubocznych i lepsze zdrowie dla twojej wątroby i nerek (ponieważ nie będą one musiały metabolizować i wydalać tych wszystkich leków z twojego organizmu).

Naturalne środki na ból dolnej części pleców

Modyfikacje diety

Większość bólów (gdziekolwiek w organizmie) są spowodowane, lub dodatkowo zaostrzone przez stan zapalny. Poprawa diety często pomaga złagodzić stan zapalny, a tym samym zmniejszyć wiele dolegliwości bólowych, w niektórych przypadkach całkowicie je eliminując.

Po prostu usunięcie wszystkich pokarmów wywołujących stan zapalny jest dobrym początkiem, aby pomóc powstrzymać stan zapalny od pogorszenia. Niektóre z najbardziej szkodliwych pokarmów to żywność przetworzona, wysokotłuszczowa, produkty mączne i cukrowe oraz przetworzone mięsa. Zobacz 20 najlepszych pokarmów wywołujących stan zapalny tutaj.

Po usunięciu z diety pokarmów wywołujących stan zapalny, zacznij włączać do niej pokarmy przeciwzapalne, które są bogate w składniki odżywcze i przeciwutleniacze występujące w większości pokarmów pochodzenia roślinnego.

Picie soków jest jednym z najlepszych sposobów, aby zmniejszyć i zatrzymać stan zapalny. Podobnie jak w przypadku zamrożonych barków, które są również spowodowane stanem zapalnym, picie soków jest bardzo skutecznym sposobem na znaczne zmniejszenie bólu. Idź tutaj dla naszych najlepszych soków przeciwzapalnych, które można zacząć włączać do swojej rutyny. Wszelkie inne soki również pomogą, zwłaszcza soki z buraków.

Oczyszczanie przewodu pokarmowego i detoks limfatyczny

Wiele osób doświadcza bólu dolnej części pleców z powodu złej diety stosowanej przez lata. Jeśli powiedziano Ci, że Twój ból jest "tylko w głowie", to zdecydowanie podejrzewaj, że przyczyną jest zatkany układ limfatyczny.

Jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia jest oczyszczenie przewodu pokarmowego, które pomoże zmniejszyć obciążenie w jelicie grubym. Następnie, konieczny jest detoks limfatyczny, który pomoże opróżnić cisterna chyli (patrz Przyczyny powyżej). Dowiedz się, jak przeprowadzić 3-dniowy detoks limfatyczny w domu.

Po tych oczyszczaniach, płukanie pęcherzyka żółciowego pomoże jeszcze bardziej poprawić i zmniejszyć ból, a może nawet go wyeliminować.

Ćwiczenia fizyczne

To bardzo ważne, aby zacząć się ruszać.

Badania wskazują, że KAŻDA forma ćwiczeń aerobowych może drastycznie poprawić swój przewlekły ból. Zasadniczo, im więcej się ruszasz, tym lepiej się poczujesz. Zacznij po trochu, słuchaj uważnie swojego ciała i przesuwaj swoje granice. Stopniowo Twoje mięśnie i ścięgna staną się silniejsze, kręgosłup bardziej elastyczny, a Ty poczujesz się lepiej.

Kolejną wspaniałą rzeczą jest trening stabilizacji rdzenia, na przykład takie ćwiczenia jak deski i deski boczne, które zmniejszają przewlekły ból dolnej części pleców aż o 76,8%.

Uwolnij swoje naturalne przeciwbólowe endorfiny

Jeśli chcesz czegoś spokojniejszego i bardziej skoncentrowanego, nieinwazyjne metody leczenia bólu dolnej części pleców stwierdzają, że zarówno ćwiczenia rozciągające, jak i oddechowe, takie jak tai chi i pilates, są lepsze niż brak ruchu, jeśli chodzi o łagodzenie bólu pleców.

Rozciąganie pomoże Twojemu ciału uwolnić toksyny uwięzione w stawach. Uwalniane są również Twoje naturalne hormony endorfiny, które pomagają blokować sygnały bólowe, łagodząc niepokój i stres, które często towarzyszą przewlekłemu bólowi pleców. Oto kilka łatwych ćwiczeń rozciągających, które możesz wykonać, aby złagodzić bóle pleców.

Zgoda, twój problem może nie zostać wyleczony po jednym wieczorze ćwiczeń, ale z pewnością przyniosą one niewielką lub umiarkowaną poprawę w ciągu kilku tygodni - a korzyści te będą stałe, trwałe i bez żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Masaż i terapia manualna

Jeśli z jakiegoś powodu NIE jesteś typem aktywnego człowieka, nie martw się: istnieją alternatywne metody leczenia bólu pleców, które nie wymagają od Ciebie żadnego wysiłku poza wizytą u wykwalifikowanego specjalisty.

Po pierwsze, istnieje manipulacja kręgosłupa - specjalny rodzaj leczenia chiropraktycznego, który polega na tym, że lekarz ostrożnie zmusza stawy kręgosłupa do przyjęcia określonej pozycji (fizjologicznej lub nie, w zależności od indywidualnych cech pacjenta i specyfiki jego choroby).

Pozwala to na odciążenie kompresji i równomierne rozłożenie obciążenia kręgosłupa. Opinie naukowe stwierdzają, że w przypadku przewlekłego bólu pleców manipulacja kręgosłupa przynosi krótkotrwałą ulgę i korzyści porównywalne z aktywnymi ćwiczeniami, ale nie przynosi długotrwałej poprawy.

Jeśli więc nie chcesz się zbytnio ruszać, odwiedź od czasu do czasu kręgarza lub specjalistę od masażu: nie wyleczy to twojego stanu, ale przynajmniej przyniesie ulgę.

(Ale, ponownie, będzie lepiej, jeśli po prostu zacząć się ruszać, jak ćwiczenia zapewnia zarówno długoterminowe I krótkoterminowe ulgi).

Wniosek

Ból pleców jest bardzo powszechnym problemem zdrowotnym na całym świecie, a konwencjonalne podejście do leczenia jest pod wieloma względami błędne. Oczywiście, leki przepisywane na receptę mogą przynieść natychmiastową ulgę na jakiś czas, ale wynikające z tego długotrwałe skutki nie są tego warte.

Jako zdrowa alternatywa, pamiętaj, że najlepszą opcją nadal jest zmiana diety i ćwiczenia fizyczne. Zaczynaj powoli, postępuj powoli, ale nie przestawaj się ruszać - a zobaczysz wspaniałe rezultaty, jakie ci to przyniesie!

Niektóre z linków, które umieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Pamiętaj jednak, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i moje dobre doświadczenia z ich stosowaniem, a nie z powodu prowizji, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej
Pokaż komentarze (1)

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować