• 17 lipca 2024

Co to jest zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego i wskazówki dietetyczne w celu złagodzenia objawów TMJ

Ostatnia aktualizacja: 26 MAJA 2016 r.

Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych (TMJ) wpływają na stawy łączące czaszkę, dolną szczękę i mięśnie żucia. Stawy skroniowo-żuchwowe znajdują się po obu stronach głowy, przed uszami. Łączą one czaszkę z dolną szczęką, a niewielki krążek chrząstki oddziela kości, umożliwiając swobodne przesuwanie się dolnej szczęki. Stawy te są uruchamiane za każdym razem, gdy mówisz, żujesz lub połykasz.

Uraz lub uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego może prowadzić do zaburzeń określanych mianem zespołu stawu skroniowo-żuchwowego. Chociaż TMJ jest skrótem nazwy tego stawu, jest on powszechnie używany w odniesieniu do zaburzeń, jak również objawów z nim związanych.

TMJ zazwyczaj reaguje na szereg środków domu, które obejmują od stosowania okładów z lodu do dotkniętego stawu do stosowania over-the-counter niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak również masaż, delikatne odcinki, zmniejszenie stresu i unikanie gumy do żucia między innymi. Chociaż można uzyskać leczenie bólu TMJ, dowody sugerują, że zmiany w diecie mogą być pomocne w łagodzeniu objawów.

Jeśli leczenie domowe nie przyniesie rezultatów, zalecane może być leczenie medyczne, które obejmuje leki na receptę, fizykoterapię, zastrzyki z botoksu, a w niektórych przypadkach także operację.

Symptomy stawu skroniowo-żuchwowego

Jeśli cierpisz na dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego, doświadczysz kilku objawów, z których większość jest związana również z innymi dolegliwościami. W rzeczywistości w większości przypadków trudno jest odróżnić tę przypadłość od innych schorzeń. Dlatego dobrze będzie skonsultować się z dentystą w celu uzyskania właściwego leczenia i opieki.

Ogólnie rzecz biorąc, objawy SSŻ obejmują następujące elementy:

    Ból, tkliwość lub dyskomfort w stawie szczękowym, szczególnie podczas zamykania i otwierania ust. Obolałe lub sztywne mięśnie szczęki Ból w okolicy skroni Uczucie dyskomfortu podczas żucia Dyskomfort lub trudności podczas żucia. Zablokowany staw szczękowy Dzwonienie lub wyskakiwanie dźwięku (szum w uszach) lub uczucie pełności w uszach Ból ucha lub odgłos pękania w uszach Ból podobny do bólu zęba Obecność zgrzytającego, klikającego lub wyskakującego dźwięku podczas poruszania szczęką, zwłaszcza w stawie. Może również wystąpić ból policzka, ból w ustach, ból twarzy, mrowienie lub drętwienie podbródka oraz ból pleców i ramion. Silne bóle głowy, w tym migreny Niewyraźne widzenie Skurcz mięśni w obrębie szczęki Sztywne, napięte lub obolałe mięśnie szyi lub szczęki Zawroty głowy lub zawroty głowy

Objawy stawu skroniowo-żuchwowego nasilają się zwykle na skutek fizycznego obciążenia struktur otaczających staw, napięcia mięśni twarzy oraz nieprawidłowej postawy szyi. Brak snu, niewłaściwa dieta i stres mogą również przyczynić się do rozwoju SSŻ.

Objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego mogą wystąpić z powodu wielu czynników. Do najczęstszych przyczyn należą:

    Nadużywanie mięśni żucia. Oznacza to, że jeśli stale żujesz gumę, obgryzasz ołówki lub paznokcie, zgrzytasz zębami, zaciskasz szczękę, przygryzasz wargi lub policzki albo wykonujesz inne czynności, to prawdopodobnie wystąpią u Ciebie objawy SSŻ. Zwykłe, stare i zużyte mięśnie żuchwy z powodu nadmiernej eksploatacji. Uszkodzona chrząstka stawowa w wyniku zapalenia stawów i innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Niewspółosiowość zębów lub uraz szczęki lub zębów. Aparat ortodontyczny Zła postawa ciała Nadmierne żucie gumy Lęk lub stres

Wskazówki dietetyczne dotyczące zmniejszania bólu w stawie skroniowo-żuchwowym

Chociaż prawdą jest, że spożywanie chrupiących pokarmów w przypadku zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego może być trudne, a nawet nasilać ból TMD, należy pamiętać o tym, że zawartość składników odżywczych w spożywanych pokarmach może mieć wpływ na stan zdrowia.

W związku z tym, jeśli cierpisz na zaburzenia TMJ, należy zwiększyć spożycie:

    Przeciwzapalne pokarmy, takie jak ryby, które są bogate w Omega 3, ciemne zielenie liściaste, jasno kolorowe pokarmy roślinne. Pokarmów, które wpływają na zdrowie stawów, takich jak pokarmy bogate w witaminę E, witaminę C, selen i magnez.

Zintegrowanie łagodnej diety w celu złagodzenia dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych

Niezdolność do prawidłowego odżywiania się widział ludzi, którzy cierpią z powodu TMJ schudnąć, zmienić swój styl życia, a w niektórych przypadkach popaść w depresję. Nawet wtedy możliwe jest przejście na dietę miękką w celu poprawy odżywiania. Miękka dieta dla TMJ składa się z dobrze ugotowanych warzyw i owoców, smoothie, jajek, jogurtów i zup.

Niektóre z pokarmów bogatych w białko, które można rozważyć dla swojej diety TMJ obejmują miękkie gotowane indyka lub kurczaka, klopsiki, tuńczyka i paluszki rybne między innymi. Dla warzyw, będzie zrobić dobrze, aby rozważyć gotowane marchew, cukinia, squash, jarmuż, szpinak, awokado, zielona fasola, rośliny strączkowe, kukurydza i gotowane dyni między innymi. Pamiętaj, aby unikać warzyw, które są żylaste jak seler.

Pokarmy, których należy unikać

Niektórych produktów spożywczych należy unikać, gdy cierpisz na zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Należą do nich następujące produkty:

    Pokarmy zapalne: Trzymaj się z dala od pokarmów, które mogą wywołać ból stawów, takich jak cukry, przetworzona żywność, alkohol, sól, olej kukurydziany i rafinowane węglowodany. Pokarmy o dużym wpływie: Są to pokarmy, które wymagają od szczęki cięższej pracy, takie jak orzechy, twarde pieczywo i słodycze. Guma do żucia: Chociaż nie jest to żywność, częste żucie gumy może powodować przewlekły ból szczęki. Salicylany: Trzymaj się z dala od pokarmów zawierających salicylany, takich jak oliwki, nabiał, soki i ostra papryka. Pokarmy obciążające: Unikaj pokarmów, które będą pogarszać mięśnie szczęki i ból stawów.

Istnieje wiele środków dietetycznych, które możesz podjąć, aby zmniejszyć szanse na wystąpienie TMJ. Prawidłowe odżywianie jest pierwszą linią obrony, jeśli chodzi o zapewnienie właściwego zdrowia i funkcjonowania TMJ.

Autor: Shen Chao jest częścią Dr Joshua Hong's Smile Clinic. Podczas pracy w Klinice Uśmiechu, był świadkiem, jak implanty stomatologiczne mogą poprawić uśmiech ludzi i zwiększyć ich pewność siebie. Jeśli jesteś zainteresowany w poprawie uśmiechu lub potrzebują procedury stomatologicznej, odwiedź: www.joshuahongdds.com.

Niektóre z linków I post na tej stronie są linki partnerskie. Jeśli przejdziesz przez nie dokonać zakupu, będę zarabiać niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i moje dobre doświadczenia z ich stosowaniem, a nie z powodu prowizji, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować