• 25 maja 2024

Typy brzucha: Jakim typem jesteś i jak to naprawić?

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2018 r.

Nie wszystkie wybrzuszenia brzucha są "zrobione" jednakowo. W tym artykule przyjrzymy się wielu rodzajom wybrzuszeń brzucha, abyś mógł zidentyfikować swój typ wybrzuszenia brzucha. Zrozumienie tego pomoże Ci wejść na pierwszy krok do pozbycia się go.

Nie wszystkie wybrzuszenia brzucha są najlepiej rozwiązane z ogólnej kombinacji diety i ćwiczeń. W zależności od tego, jaki konkretnie typ wybrzuszenia brzucha posiadasz, możesz doświadczać lepszych rezultatów, gdy będziesz więcej odpoczywać lub gdy zmniejszysz reżim ćwiczeń i zamienisz treningi o wysokiej intensywności na takie, które wymagają mniejszego wysiłku.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaki typ wybrzuszenia brzucha posiadasz i jak z nim walczyć!

4 główne typy wypukłości brzucha

1: Stres nadnerczy Typ brzucha z brzucha

Towarzyszące objawy: Bóle głowy, migreny, bóle pleców i ogólne zmęczenie.

Czy ciągle tkwisz w biurze i pracujesz w nadgodzinach? Czy często pomijasz posiłki, zajadasz się śmieciowym jedzeniem i pijesz kilka filiżanek kawy dziennie? Czy odczuwasz bóle głowy lub mgłę mózgową? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, prawdopodobnie masz brzuch, który jest spowodowany stresem.

Jak to się dzieje? Kiedy nasze ciała są zestresowane, produkujemy kortyzol, który jest hormonem "walki lub ucieczki", który uwalnia cukier do naszego krwiobiegu, abyśmy mogli albo walczyć, albo uciec w bezpieczne miejsce.

Ale co się dzieje, gdy mamy cały ten kortyzol w naszych ciałach, ale nie robimy nic fizycznego? Dodatkowa energia zamienia się w rezerwy tłuszczu - a te odkładają się w dolnej części brzucha (w pobliżu wątroby), dzięki czemu mogą być szybko przekształcone z powrotem w energię, jeśli / gdy jest to konieczne.

Ten szczególny rodzaj wybrzuszenia brzucha jest łatwy do zauważenia - szukasz wagi, która nie jest rozłożona równomiernie, ale skoncentrowana z przodu brzucha. Aby zwalczyć nadnercza stres brzuch wybrzuszenie, upewnij się, że masz odpowiednią ilość snu każdej nocy, i spróbuj głębokie oddychanie technik relaksacyjnych, aby pomóc zmniejszyć poziom stresu.

Jeśli to możliwe, postaraj się również przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na posiłki, ponieważ jedzenie w pośpiechu sygnalizuje mózgowi, że jesteś w niebezpieczeństwie i powoduje uwalnianie kortyzolu.

brzuch

2: Brzuch mamy po ciąży

Kiedy jesteś w ciąży, twój brzuszek rozciąga się do gigantycznych rozmiarów - ale niestety nie możesz po prostu pstryknąć palcami i przywrócić go do kształtu sprzed ciąży, kiedy już urodzisz.

Karmienie piersią przez kilka miesięcy po porodzie jest dobrym sposobem na pozbycie się brzucha mamy. Karmienie piersią pomaga macicy się skurczyć, co jest niemal jak trening dla całego ciała.

Według ginekologów, macica po porodzie "opada" do niższej pozycji i staje się znacznie cięższa niż przed ciążą. Ponadto u wielu kobiet występuje również diastasis recti- jest to rozejście się mięśni ściany brzucha, które występuje, gdy macica rozciąga się, aby pomieścić płód.

Co możesz zrobić, aby pozbyć się wypukłości brzucha po ciąży? Upewnij się, że robisz swoje Kegels, aby wzmocnić swoje mięśnie dna miednicy, które wspierają twoją macicę, a także cewkę moczową, pęcherz i odbytnicę. Kiedy siedzisz, ściśnij mięśnie miednicy razem (tak jakbyś próbowała zatrzymać strumień moczu), a następnie kontynuuj ściskanie, doprowadzając to samo uczucie do góry brzucha, tak abyś jednocześnie kurczyła swój brzuch.

Innym częstym problemem dla kobiet doświadczających wybrzuszenia brzucha po ciąży jest fakt, że ciąża stymuluje hormony odpowiedzialne za gromadzenie tłuszczu. Aby temu przeciwdziałać, eksperci zalecają przyjmowanie suplementów z olejem rybnym. Konkretnie, od trzech do pięciu kapsułek 1000 mg dziennie, które pomagają aktywować hormony spalające tłuszcz i dezaktywować te, które go gromadzą. Dieta bogata w orzechy, oleje i oliwki również pomaga w spalaniu tłuszczu.

3: Hormonalny brzuch w okresie menopauzy

Towarzyszące objawy: Typowe objawy menopauzy, takie jak wahania nastroju, uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy.

Wiele kobiet przed menopauzą ma kształt gruszki, co oznacza, że ich nadwaga spoczywa na biodrach i udach. Jednak po menopauzie poziom estrogenu znacznie spada, powodując gromadzenie się tłuszczu w okolicach brzucha.

W tym samym czasie, kobiety, które są po menopauzie również doświadczyć zmniejszenia poziomu testosteronu, co powoduje mniej masy mięśniowej i wolniejsze tempo przemiany materii. Możesz również stracić tłuszcz na górnej części ramienia, która staje się wiotka.

Ponieważ utrudnia to przetwarzanie prostych, niezłożonych węglowodanów, węglowodany te mają tendencję do przechowywania w postaci tłuszczu w okolicy brzucha.

Oprócz tego, brzuch wybrzuszenie spowodowane przez menopauzę jest również hormonalne i nieco podobny do nadnerczy wybrzuszenie brzucha spowodowane przez stres-w tym sensie, że menopauza również wyniki w komórkach tłuszczowych wyzwalania produkcji kortyzolu.

Aby temu przeciwdziałać, trzymaj się z dala od intensywnych działań, takich jak crossfit, które skłonią twoje ciało do produkcji jeszcze więcej kortyzolu. Zamiast tego, powinieneś spalać kalorie poprzez ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak chodzenie z ciężarkami w ręku i jazda na rowerze w spokojnym tempie.

4: Alergie pokarmowe Typ brzucha wzdęty

Towarzyszące objawy: Dyskomfort w żołądku, gazy i wzdęcia, uczucie mdłości.

Jeśli twój brzuch zaczyna się płasko rano, ale magicznie rozszerza się w ciągu dnia, jest bardzo prawdopodobne, że masz wzdęcia z powodu gazów lub niestrawności. Może się to zdarzyć kobietom o normalnej wadze lub z nadwagą, a głównym sprawcą są zazwyczaj alergie pokarmowe.

Wielu kobietom trudno jest zdiagnozować u siebie ten szczególny typ brzucha, ponieważ zakładają one, że nie mają żadnych alergii pokarmowych ani nietolerancji.

Jednak prawda jest taka, że wielu dorosłych rozwija alergię na pewne pokarmy dopiero w późniejszym okresie życia - są też tacy, którzy pozbywają się alergii pokarmowej w wieku nastoletnim, tylko po to, aby pojawiła się ona ponownie w dorosłym życiu.

Jakie są zatem niektóre z pokarmów, na które możesz mieć (nieświadomie) alergię lub nietolerancję?

Powszechnymi winowajcami są pszenica i gluten (występujące w chlebie, makaronie, pizzy i płatkach śniadaniowych), drożdże (występujące w chlebie i wypiekach) oraz produkty mleczne, takie jak ser, mleko i masło. W szczególności gluten jest znany z tego, że powoduje zapalenie jelit i sprawia, że Twój brzuch wygląda na większy i czujesz się wzdęty.

Aby dowiedzieć się, który z powyższych pokarmów jest tym, który powoduje całe to spustoszenie, przejdź na dietę eliminacyjną, w której przestajesz jeść te potencjalnie problematyczne pokarmy i stopniowo wprowadzasz je ponownie, jeden po drugim.

Twoja dieta bazowa powinna składać się ze świeżych warzyw, mięsa, kurczaka i ryb - jedz tylko te produkty przez co najmniej dwa tygodnie i zobacz, czy twoje wzdęcia się zmniejszą. Jeśli tak się stanie, zacznij wprowadzać "problematyczne" pokarmy pojedynczo, aby zidentyfikować konkretną żywność, z którą masz problemy.

5: Piwny brzuch

Towarzyszące objawy: Ból pleców, pragnienie słodkich pokarmów.

Nie ma nic lepszego niż uczucie, gdy po ciężkim dniu w pracy siadasz na kanapie z zimnym piwem (lub kieliszkiem wina, lub wybranym napojem alkoholowym). Nie ma w tym nic złego, ale jeśli robisz to tak często, że pojawia się okropny piwny brzuch, to masz problem!

Piwny brzuch to klasyczny brzuch, który ma kulisty kształt. Tak to działa - kiedy spożywasz alkohol, utrudniasz swojemu organizmowi prawidłowe rozkładanie pokarmu. Utrudnia to również zdolność wątroby do spalania tłuszczu, w wyniku czego cały ten nadmiar tłuszczu gromadzi się w okolicy brzucha.

Pozbycie się brzucha piwnego jest dość proste (w teorii, to jest). Ogranicz alkohol i staraj się jeść czysto, zwiększając spożycie warzyw i owoców. Intermittent fasting jest ogromną pomocą. Trzymaj się tego wystarczająco długo, a znajdziesz swój brzuch zaczyna się zmniejszać w wielkości.

6: Carbs (cukier) Belly

Towarzyszące objawy to: Miłość do jedzenia, pragnienie węglowodanów.

Możesz być teetotaller, ale nawet to nie uratuje cię od posiadania carbs brzucha. Jeśli masz zwyczaj objadania się potrawami o dużej zawartości węglowodanów (takimi jak makarony i ciastka) lub bogatym nabiałem, które powodują, że po jedzeniu zapadasz w śpiączkę, jest bardzo prawdopodobne, że masz brzuch spowodowany przeciążeniem węglowodanami lub cukrem.

Dlaczego węglowodany są dla ciebie szkodliwe? Większość węglowodanów ma wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że są one szybko przekształcane w cukier w twoim organizmie (i przechowywane jako tłuszcz, jeśli nie ćwiczysz i nie spalasz ich).

Nie możesz oczywiście całkowicie wyeliminować węglowodanów ze swojej diety, ponieważ spowoduje to cały szereg problemów - sztuką jest więc unikanie węglowodanów złożonych, takich jak białe pieczywo, biały ryż i makaron. Zamiast tego sięgaj po węglowodany złożone, takie jak pieczywo wieloziarniste, brązowy ryż i niskosłodzone owoce - pomogą ci one zachować sytość bez powodowania skoków poziomu cukru.

Jeśli często masz ochotę na węglowodany, może to oznaczać, że istnieje jakiś problem - najprawdopodobniej masz zakażenie drożdżakami Candida, ponieważ drożdżaki żywią się cukrem, a ten nawyk żywieniowy stwarza im doskonałe warunki do rozwoju.

Zidentyfikuj swój typ tłuszczu z brzucha

Po przeczytaniu tego artykułu, powinieneś z powodzeniem zidentyfikować specyficzny brzuch wybrzuszenie, które masz, i dowiedział się, jak sobie z tym poradzić, jak również. Powodzenia w zmniejszaniu tego wybrzuszenia brzucha - i pamiętaj, że niezależnie od tego, czy stosujesz dietę, ćwiczenia, czy zmieniasz swój styl życia w alternatywny sposób, kluczem jest konsekwencja!

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować