• 13 kwietnia 2024

5 wczesnych sygnałów ostrzegawczych, że możesz mieć wypadnięty dysk i ćwiczenia, które pomogą

Wiele osób doświadcza bólu lub objawów, ale niewiele z nich wie dlaczego. Jednym z takich przypadków jest przepuklina dysku.

Przepuklina dysku, wybrzuszenie dysku lub wypadnięcie dysku są bardzo bolesnym doświadczeniem. Uraz ten jest najczęściej spotykany u osób dorosłych we wczesnym i średnim wieku. Jest on często spowodowany zbyt dużym naciskiem na kręgosłup. Jednak większość ludzi, którzy cierpią z tego powodu, nie ma o tym pojęcia. Niektóre typowe objawy to:

  • Ból ręki lub nogi
  • Drętwienie lub mrowienie w ciele z powodu uszkodzonych nerwów
  • Słabość
  • Ból strzelający w dół pośladka do uda
  • Ból, który nasila się podczas stania i zmniejsza się podczas leżenia.

Kręgosłup składa się z kościstych kręgów oddzielonych od siebie galaretowatymi dyskami, które utrzymują kręgi na swoim miejscu. Przepuklina dysku występuje, gdy dysk ulega pęknięciu, powodując jego rozerwanie i podrażnienie pobliskich nerwów.

Ten rodzaj urazu często występuje podczas podnoszenia, ciągnięcia, zginania lub ruchów skrętnych. Może to powodować ból i osłabienie. Poniższe ćwiczenia pomogą złagodzić niektóre z dolegliwości bólowych spowodowanych przez uszkodzony dysk.

Ćwiczenia na przepuklinę krążka międzykręgowego dla szyi

1. Rozciąganie szyi

Połóż się na plecach na stole lub łóżku. Wyrównaj dolną część szyi z krawędzią. Powoli opuść głowę do tyłu i pozwól jej zwisać. Utrzymaj tę pozycję przez minutę, a następnie pozwól jej odpocząć przez minutę. Powtórz od pięciu do piętnastu razy.

2. Wciągnięcie szyi (Chin Tuck)

Jeśli chodzi o ćwiczenia na przepuklinę krążka międzykręgowego, to jest to bardzo proste. Stań prosto. Odchyl głowę do tyłu tak daleko, jak to możliwe, a następnie powoli do przodu, chowając podbródek w kierunku klatki piersiowej. Na każdym końcu, przytrzymaj przez pięć do dziesięciu sekund. Powtórz piętnaście do dwudziestu razy.

3. Ściąganie ramion

Usiądź lub stań tyłem do ściany, ręce po bokach. Zginamy łokcie pod kątem 90 stopni. Opuść barki w dół i cofnij je tak, aby tył ramion był skierowany w stronę ściany. Łopatki powinny być ściśnięte razem.

4. Przysiad izometryczny

Usiądź wysoko, rozluźnij ramiona i połóż dłoń na czole. Wciśnij głowę w dłoń bez poruszania głową. Przytrzymaj to przez 5-15 sekund, powtórz 15 razy.

5. Zgięcie boczne

Siedząc wysoko z rozluźnionymi ramionami, powoli przechyl głowę w jedną stronę, tak jakbyś chciał dotknąć uchem do ramienia. Utrzymaj tę pozycję przez trzydzieści sekund. Odpocznij i powtórz od trzech do pięciu razy w ciągu dnia.

6. Rozciąganie łopatki (Scalene Stretch)

Siedząc wysoko z rozluźnionymi ramionami, połóż jedną rękę z tyłu głowy. Powoli przechylaj głowę, aby spojrzeć na pachę pod kątem 45 stopni. Przytrzymaj to przez trzydzieści sekund, odpocznij i powtórz od trzech do pięciu razy w ciągu dnia.

7. Obrót szyi

Siedząc wysoko z rozluźnionymi ramionami, obróć głowę w jedną stronę. Nie przedłużaj i nie odwracaj głowy za siebie. Powoli przekręć głowę na drugą stronę. Przytrzymaj każdą stronę przez trzydzieści sekund i powtarzaj od trzech do pięciu razy w ciągu dnia.

Ćwiczenia na przepuklinę krążka międzykręgowego dla kręgosłupa

1. Leżenie twarzą w dół

Kiedy wstajesz rano, połóż się na łóżku twarzą w dół z głową schowaną do środka. Zwiększa to krzywiznę dolnego odcinka kręgosłupa i łagodzi ból.

2. Pozycję sfinksa

Na początek połóż się w pozycji leżącej. Wypchnij się w górę na łokciach. Przytrzymaj przez jedną lub dwie sekundy i powtórz sześć do ośmiu razy. Powinno się to powtarzać co kilka godzin.

cwiczenie

3. Rozciąganie stojąc

Stojąc prosto, połóż dłonie na biodrach z palcami skierowanymi w dół. Wciśnij ręce do środka, tak aby plecy wygięły się w łuk. Nie używaj do tego dolnej części pleców. Przytrzymaj przez jedną do dwóch sekund i powtórz sześć do ośmiu razy. Powtarzaj co dwie godziny.

4. Kot-karmel

Na czworakach z ręką posadzoną na szerokość barków i nogami rozstawionymi na szerokość bioder, pozwól brzuchowi zwisać w dół, zakrzywiając plecy. Wydech i łuk pleców tak daleko, jak jesteś w stanie, również zginając szyję w dół.

5. Podwinięcia

Połóż się na plecach z jedną nogą wyprostowaną, a drugą zgiętą ze stopą płasko na podłodze. Umieść jedno ramię pod łukiem pleców dla wsparcia. Drugie ramię podtrzymuje głowę. Podnieś barki z ziemi i opuść je z powrotem. Powtórz do dziesięciu razy.

6. Squats

Stań przed krzesłem tak, jakbyś miał na nim usiąść. Stań z kolanami w rozkroku nieco większym niż szerokość bioder. Obniżaj tyłek, aż dotkniesz krzesła. Powtarzaj przez trzy zestawy po dziesięć powtórzeń.

Po zbudowaniu siły, zabierz krzesło i zejdź w dół, aż twoje nogi znajdą się pod kątem 90 stopni. Jest to najtrudniejsze z ćwiczeń na przepuklinę krążka międzykręgowego.

7. Ptasi piesek

Na czworakach z nogami rozstawionymi na szerokość bioder angażujemy rdzeń. Podnieś jedną rękę i przeciwną nogę, tak aby były równoległe do pleców. Wykonaj trzy zestawy po dziesięć powtórzeń.

Szukanie pomocy medycznej

W niektórych przypadkach, te ćwiczenia same w sobie nie są wystarczające i może chcesz szukać pomocy medycznej dla swojego bólu. Upewnij się, że lekarz i kręgarz współpracować z tobą tak, że wiedzą, co się dzieje z leczeniem. Zapewni to, że są coraz dokładnie leczenie trzeba bez powodowania dalszego bólu lub szkody.

Operacja

Większość przypadków przepukliny krążka międzykręgowego można leczyć bez operacji, więc ta opcja jest przeznaczona tylko dla bardzo ciężkich przypadków. Jednak wiele operacji przepukliny dysku jest mało inwazyjnych i ma bardzo wysoki wskaźnik powodzenia. Czas rekonwalescencji może być jednak bardzo długi.

Należy pamiętać, że najlepsze opcje leczenia są różne dla różnych osób. W zależności od stopnia uszkodzenia i lokalizacji pęknięcia, a także stanu zdrowia danej osoby, opcje leczenia będą się różnić. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek planu leczenia bólu przepukliny krążka międzykręgowego należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Więcej na: http://wyciskanysok.pl

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować