• 17 lipca 2024

Smoothies lub soki. Soki lub smoothies.

Soki lub smoothies. Smoothies czy soki. W nowym wpisie na blogu Life Smoothies zobaczymy kilka różnic pomiędzy tymi dwoma napojami, które choć są przyjazne rodzinie, różnią się od siebie pod wieloma względami.

Główna różnica polega na tym, że podczas gdy w sokach z owoców wyciskany jest tylko płyn, w smoothies z owoców wyciskane są kawałki, w niektórych przypadkach również skórka, a następnie dodawany jest do nich płynny składnik, taki jak woda lub jakiś rodzaj soku. W Life Smoothies zalecamy stosowanie soku jabłkowego, ponieważ ma on neutralny smak.

To właśnie dzięki temu, że są one wytwarzane, mają inny wpływ na ludzki organizm i oznaczają, że smoothies mają wiele korzyści. Zobaczmy dlaczego.

Więcej błonnika

Smoothies zawierają więcej błonnika. Dzieje się tak, ponieważ dzięki temu, że zawierają cały owoc, składniki odżywcze, które są obecne w miąższu, a zwłaszcza w skórce wielu owoców, są lepiej zachowane.

Wiele osób spożywa mniej błonnika niż zalecana dzienna dawka, pomimo ogromnych korzyści, jakie ma on dla człowieka. Wśród najbardziej bezpośrednich i znanych korzyści jest to, że reguluje on tranzyt jelitowy, ale także pomaga utrzymać jelita w zdrowiu w dłuższej perspektywie. Pomaga również obniżyć poziom cholesterolu i kontrolować ilość cukru we krwi.

Bardziej sycące

I ze względu na błonnik w nich, smoothies są bardziej wypełniające. Tak więc, jeśli chcemy uniknąć jedzenia innych, mniej zdrowych produktów między posiłkami lub na przykład na śniadanie, są one świetną alternatywą.

Z kolei sok to praktycznie woda z cukrem uwolnionym z owoców, więc nie zaleca się zastępowania nim żadnych potraw.

Mniej cukru

Jak już wspomnieliśmy, sok powstaje w wyniku wyciśnięcia owocu, dzięki czemu zawiera tylko jego płynną część. W tym procesie uwalniane są cukry, co powoduje znaczny wzrost glukozy we krwi.

Ponadto, aby zrobić taką samą ilość smoothie jak sok, będziemy potrzebować więcej kawałków owoców, co oznacza jeszcze więcej cukru. I więcej odpadów! Ponieważ reszta owoców jest wyrzucana.

Smoothies natomiast nie przechodzą przez ten proces i mogą zawierać również warzywa, wraz z korzyściami, jakie one przynoszą. Warzywa mają inne substancje niż owoce i nie zawierają takiego poziomu cukru.

Więcej składników odżywczych

Smoothies mają więcej składników odżywczych niż soki z kilku powodów. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, dodanie skórki zachowuje witaminy i inne substancje obecne w tej części owocu, które często różnią się od tych zawartych w miąższu.

Do smoothie możemy również dodać warzywa, które dostarczą nam innych składników odżywczych.

To samo dotyczy mleka, jogurtu, płatków śniadaniowych, a nawet orzechów. Wszystkie te składniki mogą być dodane do naszego smoothie i pozwalają na dodanie innych składników odżywczych, które nie występują w owocach.

Więcej energii

Ze wszystkiego, co powiedzieliśmy Ci do tej pory, smoothie da nam o wiele więcej energii niż zwykły wyciśnięty sok.

Dlatego właśnie doskonale nadają się na śniadanie. Błonnik, witaminy, węglowodany, a nawet białko, które mogą dostarczyć, w zależności od składników, które dodamy, dadzą nam siłę, by przetrwać cały dzień.

Z tego właśnie powodu są również bardzo polecane po treningu. Napełniamy nasz żołądek i odzyskujemy sole, które straciliśmy w wyniku wysiłku.

Łatwiejsze w przygotowaniu

I wreszcie, choć nie jest to cecha, która sprawia, że smoothie jest zdrowsze od soku, to jednak sprawia, że jest ono łatwiejsze do wykonania.

Sokowanie polega na wyciskaniu kawałków owoców jeden po drugim. Smoothies natomiast wymaga jedynie dodania kawałków owoców, bez mycia, krojenia i obierania, ponieważ Life Smoothies robi to za Ciebie.

Kawałki owoców umyte i pokrojone można przechowywać w zamrażarce, aby zachować ich świeżość.

Wrzuć je do zamrażarki, naciśnij przycisk i gotowe. Gotowy, aby cieszyć się.

Czy jesteś fanem smoothies? Daj nam znać w komentarzach, a jeśli masz jakieś zdrowe przepisy, nie wahaj się nimi podzielić.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować