• 13 kwietnia 2024

Badanie wykazało, że picie wody może zmniejszyć ryzyko zawału serca o połowę

Ostatnia aktualizacja 22 kwietnia 2016 r.

Choroby serca są numerem jeden wśród głównych przyczyn śmierci w Ameryce. W 2014 roku z powodu chorób serca zmarło około 611 105 Amerykanów. To prawie 27 000 osób więcej niż zmarło z powodu raka i prawie 470 000 osób więcej niż z powodu trzeciej wiodącej przyczyny zgonów - przewlekłej choroby dolnych dróg oddechowych.

Pomimo tych przerażających statystyk, jedno z badań wykazało, że może być jakaś nadzieja w przyszłości w walce z chorobami serca.

Pij więcej wody

Według American Journal of Epidemiology, kobiety, które piją mniej niż dwie filiżanki płynu innego niż woda dziennie mają 147% wyższe ryzyko zachorowania na choroby serca niż kobiety, które piły co najmniej pięć filiżanek wody dziennie.

Stwierdzono również, że mężczyźni, którzy pili pięć lub więcej szklanek wody dziennie mieli 46% szans na śmiertelny atak serca, podczas gdy kobiety miały 59% szans, w porównaniu do osób, które piły mniej niż dwie szklanki wody dziennie.

Te statystyki mogą wydawać się mylące, ale najważniejsze jest to, że ci, którzy pili więcej wody byli na mniejszym ryzyku rozwoju wtedy tych, którzy nie pili wystarczająco dużo.

Było to pierwsze w historii badanie przeprowadzone na temat wpływu wody i chorób serca, a naukowcy odkryli, że spożycie wody wykazało najwyraźniejszy i najbardziej spójny związek z chorobami serca. Odkryli, że związek ten nie zmieniał się niezależnie od diety i ćwiczeń fizycznych.

W jaki sposób woda pomaga?

Ponieważ było to badanie czysto obserwacyjne, wciąż pozostaje wiele pytań, na które trzeba odpowiedzieć, jeśli chodzi o wpływ wody na zdrowie serca. Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie, uważają, że odpowiedź może leżeć w sposobie, w jaki woda wpływa na lepkość krwi. Według ich hipotezy, kiedy jesteśmy odwodnieni, nasza krew staje się gęstsza, co prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób serca.

Woda pomaga również zmniejszyć ryzyko zawału serca poprzez utrzymanie jego prawidłowego funkcjonowania. Kiedy jesteś odwodniony, twoje serce musi walczyć, aby pompować krew przez twoje ciało. Utrzymanie nawodnienia odciąża serce i pozwala mu na swobodny obieg krwi przez mięśnie i żyły.

Poza tymi bezpośrednimi sposobami, w jakie woda pomaga korzystnie wpływać na zdrowie serca, woda pomaga po prostu poprzez poprawę ogólnego stanu zdrowia. Oto kilka innych sposobów, w jakie woda Ci pomaga:

    Utrzymywanie płynów ustrojowych (odpowiedzialnych za produkcję śliny, trawienie pokarmu, transport składników odżywczych i utrzymywanie temperatury ciała) Pomaga w kontroli kalorii (może zastąpić wysokokaloryczne napoje, zmniejsza uczucie głodu) Dostarcza energii mięśniom (gdy komórki mięśniowe nie mają wystarczającej ilości płynów, kurczą się, co prowadzi do zmęczenia). Pomaga to zapobiegać chorobom serca, ponieważ pozwala na łatwiejsze wykonywanie ćwiczeń) Utrzymuje skórę w zdrowiu (działa jak bariera ochronna i zapobiega utracie płynów) Poprawia zdrowie nerek (nerki potrzebują odpowiedniego spożycia płynów, aby prawidłowo funkcjonować) Utrzymuje regularną pracę jelit (zapobiega zaparciom i poprawia stan zdrowia jelita grubego)

Jak pić odpowiednią ilość wody

Pomimo wszystkich dobroczynnych właściwości wody, przeciętny Amerykanin wypija mniej niż połowę z zalecanych 8 szklanek wody dziennie. To nie tylko skutkuje zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawału serca, ale także powoduje wiele innych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niskie ciśnienie krwi, niewielkie lub żadne oddawanie moczu, szybkie bicie serca i wiele innych.

Oto kilka metod, które pozwolą Ci upewnić się, że dostarczasz sobie niezbędną ilość wody w ciągu dnia.

    Ustal, ile wody potrzebujesz dziennie w zależności od swojej wagi ciała. Kup 2 lub 3 duże butelki, które mogą pomieścić 1 litr (kwartę) wody każda. Napełniaj pojemniki w zależności od tego, ile potrzebujesz. Więcej jest lepsze niż mniej. W ten sposób będziesz wiedział, że otrzymasz potrzebną ilość wody, gdy wszystkie butelki będą puste pod koniec dnia. Dodaj do wody plasterki cytryny, limonki lub ogórka, aby nadać jej przyjemny, orzeźwiający smak. Umieść karteczki samoprzylepne przy biurku, w kuchni lub w dowolnym miejscu, w którym możesz je łatwo zobaczyć, aby przypomnieć sobie o piciu wody. Umieść gumki wokół butelki z wodą lub narysuj wzdłuż niej znaki, aby mierzyć ilość wody wypijanej w ciągu dnia. Jedz pokarmy, które zawierają dużo wody (arbuz, pomidory, winogrona, grejpfruty, maliny, ogórki, kapusta itp.)

Picie wody jest naszą podstawową potrzebą. Wiele osób, które znam pije bardzo mało wody każdego dnia i ma różnego rodzaju problemy zdrowotne. Wiele z tych problemów może być rozwiązanych po prostu poprzez picie większej ilości wody. Kiedy odczuwamy bóle ciała, czasami jest to po prostu wołanie naszego ciała o wodę. Weź to pod uwagę.

Odnośniki: https://aje.oxfordjournals.org/content/155/9/827.long https://www.totalhealthmagazine.com/Cardiovascular-Health/Reduce-Your-Heart-Attack-Risk-50-Percent-with-Water.html https://www.theheartfoundation.org/heart-disease-facts/heart-disease-statistics/ https://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/PhysicalActivity/FitnessBasics/Staying-Hydrated-Staying-Healthy_UCM_441180_Article.jsp#.VumjJOIrLIU https://www.ars.usda.gov/SP2UserFiles/Place/80400530/pdf/DBrief/7_water_intakes_0508.pdf

Niektóre z linków, które umieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i moje dobre doświadczenia z ich używaniem, a nie z powodu prowizji, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować